GRUP TERAPİSİ

Grup Terapisi, bir ya da daha fazla klinik psikoloğun önderliğinde yürütülen ve genellikle belirli bir tanıya (depresyon, bağımlılık, yeme bozukluğu, kronik ağrı gibi) ya da belirli bir probleme (öfke, yas, yalnızlık, utangaçlık gibi) odaklanan bir terapi modelidir.

 

Gruplar çoğunlukla 3 ila 15 kişiden oluşur ve haftada bir, 1-3 saat arası sürebilen seanslarda bir araya gelir. Kişiler, uzmanın yönlendirmesi ile yalnızca grup terapisine katılmayı ya da bireysel terapinin yanı sıra grup terapisinden de fayda sağlamayı tercih edebilirler.  

Grup terapisinin belki de en büyük yararı, benzer sorunların başkaları tarafından da yaşandığının anlaşılması için sağladığı zemindir. Bu ortaklık hissi, kişinin kendi sorunlarını farklı bir perspektifle ele almasına yardımcı olur ve bu değişim bazen çözüme yönelik stratejileri de olumlu yönde etkiler.

 

Bireysel terapiden farklı olarak grup terapisinde, grubun sağladığı psikolojik destek de bireylerin problemler ile baş edebilme motivasyonlarını geliştirebilmektedir.

Grup Terapisi