Eğer istenmeyen tüm duygularınızı ortadan kaldırabilecek bir düğme olsaydı?

Eğer istenmeyen tüm duygularınızı ortadan kaldırabilecek bir düğme olsaydı, bu düğmeye basmak ister miydiniz? Bu soruya genellikle "Evet" yanıtı vermek istesek de gerçek hayatta genellikle bu düğmeye basmamayı tercih ediyoruz.

Peki buna neden cesaret edemiyoruz?

Hayatımızın pek çok alanında sorunlar yaşasak da bazen değişime çeşitli nedenlerle direnç gösterebiliyoruz. Örneğin; bazen yaşadığımız olumsuz duygular ya da sorunlar bazı duygusal ihtiyaçlarımızı karşılama yöntemimiz olabiliyor...

Bu durumda; yaşanan olumsuz duygunun ya da sorunun avantajlarını araştırmak neden değişmek istemediğimiz konusunda bize yol gösterebilir.


Yaşadığımız sorunları daha iyi anlamak için onlara yakından bakmak ve biraz daha tanımak gerekir. Bu sorunları "Ne zaman?/Nerede? /Nasıl?" deneyimliyorum sorusunu yanıtlamak yaşanılan sorunları anlamanın ilk adımıdır aslında... Bununla birlikte bazen tüm bu soruları özveriyle yanıtlamamıza rağmen sorunlarımızı çözmekte ve değişmekte zorlanırız. Bu noktada; yaşanılan sorunun hayatımıza getirdiği avantajları araştırmak gerekir. Eğer yaşanılan sorun bazı ihtiyaçlarımıza denk düşüyorsa, değişime direnç göstermemiz çok olağandır. Bu durumda değişimin gerçekleşmesi için bahse konu ihtiyaçların başka nasıl karşılanacağını araştırmanız yol gösterici olabilir.

(Kaynak: Dr. David Burns)


#psiklet #duygular

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör